Jak dobrać rozmiar drzwi i systemu przesuwnego?

Drzwi przesuwane Slidup Mantion Polska Warszawa - systemy drzwi i szaf

Wymiary drzwi do szafy, wnęki

Zmierz wysokość przestrzeni przeznaczonej do zabudowy drzwiami przesuwnymi w minimum dwóch miejscach – najlepiej przy bokach otworu – i wybierz najmniejszą wysokość jako nominalną wysokość zabudowy.

Podobnie z szerokością: zmierz szerokość otworu w minimum dwóch miejscach – na dole i górze i jako nominalną szerokość wybierz najmniejszą z odczytanych wartości.

W przypadku systemu z prowadzaniem górnym (drzwi wiszące) sprawdź poziom sufitu / wieńca górnego. Tor jezdny, na którym będą wisiały drzwi szafy musi być poziomy aby drzwi samoczynnie nie zjeżdżały w najniższe położenie. Sprawdź odchyłkę od poziomu na całej długości toru jezdnego i skoryguj odpowiednio zmierzone wartości wysokości otworu.

Przy systemach przesuwnych z prowadzeniem dolnym sprawdź poziom podłogi / wieńca dolnego szafy. Dolny tor musi leżeć w poziomie aby drzwi nie zjeżdżały do najniższego położenia. Zmierz odchyłkę od poziomu podłogi na długości dolnego toru jezdnego i skoryguj odpowiednio zmierzone wartości wysokości otworu.

Wymiary przesuwnych drzwi przejściowych

Drzwi przejściowe między dwoma pomieszczeniami mają zadanie możliwie dokładnie zasłonić otwór w ścianie. Z uwagi na fakt, że między płaszczyzną drzwi a ścianą zawsze będzie szczelina, określenie ile drzwi mają zachodzić na boki otworu wcale nie jest oczywiste. Przyjmujemy, że zakładka ta powinna wynosić 3 do 5 cm, ale im mniejsza jest szczelina, tym i zakładka może być mniejsza. Przy ustalaniu wymiaru szerokości sprawdź odchyłki od pionu boków otworu w ścianie. Gdy odchyłki te są większe od 0,5 cm, uwzględnij je w obliczeniach szerokości skrzydła drzwiowego.
Na górze wystarczy w zupełności 2 cm. Upewnij się tylko czy linia nadproża nie odchodzi za bardzo od poziomu. W razie czego odmierz 2 cm od najwyższego punktu i przyjmij tę wartość jako wysokość nominalną Twoich drzwi.

Drzwi przesuwne podwójne

Chodzi o rozwiązanie gdy otwór jest szeroki i nie ma możliwości odłożenia pojedynczego skrzydła drzwi przesuwnych na jedną stronę. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być zawieszenie na jednej prowadnicy dwóch skrzydeł otwieranych jedno w lewo, drugie w prawo.
Szerokość tych skrzydeł otrzymamy przez podzielenie przez 2 szerokości pojedynczego skrzydła zasłaniającego otwór w ścianie. Długość prowadnicy, jaką potrzebujemy, to dwukrotna szerokość łącznej szerokości dwóch skrzydeł.

Podwójne drzwi przesuwne
Podwójne drzwi przesuwne

Minimalna szerokość skrzydła drzwi przesuwnych nie powinna być mniejsza niż 75 cm. Obowiązują tu te same zasady co opisane wcześniej w przypadku drzwi do szaf.

Aby zamówić taki zestaw trzeba zamówić 1 zestaw z długą prowadnicą i 1 komplet okuć na dodatkowe skrzydło drzwi (w tym samym systemie!) albo 2 zestawy z krótszymi prowadnicami. Miejsce połączenia prowadnic musi być pośrodku otworu, aby wózki nie przechodziły przez miejsce łączenia prowadnic.

Do drzwi podwójnych można zastosować mechanizm jednoczesnego otwierania obu skrzydeł – przesuwamy jedno skrzydło, a drugie jest ciągnięte przez linkę. Mechanizm taki jest prosty w montażu i chowa się za maskownicą.

Liczba wózków

Niezależnie czy chodzi o drzwi przesuwne do szafy, czy drzwi przejściowe zawsze można użyć tylko dwóch wózków. Wózki te powinny być zamocowane możliwie najbliżej krawędzi bocznych drzwi – zgodnie z instrukcją montażu.
Nigdy nie należy używać dodatkowych wózków. Stosowanie więcej niż dwóch wózków na skrzydło drzwi jest najczęstszym powodem uszkodzenia systemu przesuwnego.

Liczba drzwi przesuwnych w szafie

Generalna zasada jest taka: im szersze drzwi przesuwne tym lepsza praca systemu. Decyduje tu stosunek [wysokość / szerokość] drzwi – im większy (powyżej 3) tym gorzej.
Drzwi przesuwne o wysokości ok. 200 cm i wyższe nie powinny być węższe niż 60 cm w systemie Slid’Up 110, Slid’Up 120 i Slid’Up 180 oraz 75 cm w pozostałych systemach. Taka szerokość gwarantuje bezproblemową pracę systemu.
Przy węższych drzwiach może dojść do podbijania drzwi. Im drzwi są cięższe tym lepiej znoszą za wysoki stosunek wysokość / szerokość.

Nasze zestawy do szaf uwzględniają powyższe zasady i liczba okuć na drzwi jest zawsze dostosowana do długości torów jezdnych. Jeśli zachodzi konieczność zwiększenia liczby drzwi kosztem ich szerokości, to oczywiście można to zrobić, pamiętając aby łagodniej przesuwać takie węższe drzwi aby uniknąć ich podbijania. Do każdego systemu można dokupić okucia na dodatkowe skrzydło.
Z kolei zmniejszenie liczby drzwi, o ile nie ma to wpływu na dopuszczalny ciężar jednego skrzydła też jest możliwe. Tu jednak potrzebny jest kontakt z obsługą sklepu w celu skompletowania zestawu na mniejszą liczbę skrzydeł niż dostępnego na stronie sklepu.

Długość prowadnicy

Długość prowadnicy w szafie będzie odpowiadała szerokości otworu na górze przy prowadzeniu górnym i na dole przy prowadzeniu dolnym minus 1 mm (dla ułatwienia montażu).
Przy drzwiach przejściową optymalną długości prowadnicy jest podwójna szerokość skrzydła drzwi.

Systemy z prowadzeniem górnym

Do systemów z prowadzeniem górnym zaliczamy:

Slid’Up 100

Slid’Up 110

Slid’Up 120

Slid’Up 140

Slid’Up 150

Slid’Up 160

Slid’Up 170

Slid’Up 180

Slid’Up 190

Slid’Up 200

Slid’Up 240

Do systemów z prowadzeniem dolnym zaliczamy:

Slid’Up 130

Slid’Up 210

Slid’Up 220

Slid’Up 230

Slid’Up 280

Jak zamontować system przesuwny?

Montaż systemu do drzwi przesuwnych do ściany i do sufitu

W przypadku systemów przesuwnych do szaf prowadnice górne zawsze montujemy do sufitu / wieńca górnego, a prowadnice dolne do podłogi / wieńca dolnego.
Natomiast wśród systemów do drzwi przesuwnych niektóre możemy montować tylko do ściany tylko do sufitu albo do ściany lub do sufitu.

Oto zestawienie systemów w zależności od sposobu montażu

Montaż do ścianyMontaż do sufitu Montaż do ściany lub do sufitu
Slid’Up 240Slid’Up 140Slid’Up 120
Slid’Up 150Slid’Up 160
Slid’Up 200Slid’Up 170
Slid’Up 180
Slid’Up 190

Mocowanie prowadnic

Prowadnice w niektórych systemach mają wykonane otwory do mocowania za pomocą wkrętów. W przypadku systemu Slid’Up 130 oraz Slid’Up 210, Slid’Up 220, Slid’Up 230 należy wykonać otwory zgodnie z instrukcją montażu.

W przypadku mocowania prowadnic do płyt wiórowych używamy wkrętów przeznaczonych do płyt wiórowych.

Jeżeli prowadnice montowane są do ściany lub sufitu, należy dobrać wkręty i kołki dopasowane do materiału, z którego wykonana jest ściana bądź sufit (cegła, beton itd.).

Prowadnic nie wolno mocować bezpośrednio do sufitów podwieszanych! Jeżeli nie ma możliwości zamocowania prowadnicy bezpośrednio do sufitu, należy wcześniej wykonać konstrukcję sztywno połączoną z sufitu stałym, i dopiero do tej konstrukcji można zamocować prowadnicę.

Rozstaw klamer mocujących prowadnicę systemów drzwi przesuwnych mocowanych na ścianie

Dotyczy systemów Slid’Up 160, Slid’Up 170 i Slid’Up 190, które mogą być montowane do ściany przy użyciu specjalnych klamer mocujących. Liczba klamer uzależniona jest od ciężaru zawieszonych drzwi.

SystemMax. ciężar skrzydłaMin. rozstaw klamer
Slid’Up 16060 kG500 mm
Slid’Up 170120 kG400 mm
Slid’Up 190100 kG450 mm
Minimalny rozstaw klamer w zależności od ciężaru drzwi

Oczyszczenie szkła przed montażem zacisków Slid’Up 190

☛ Tylko idealne odtłuszczenie powierzchni szkła oraz wkładek elastomerowych wkładanych w zaciski mocujące gwarantuje prawidłowe mocowanie ich do powierzchni szkła.
Gdy powierzchnia szkła jest mocno zanieczyszczona, dołączona do zestawu chusteczka nasączona spirytusem może nie wystarczyć do prawidłowego oczyszczenia szkła. Wtedy koniecznie należy doczyścić szkło czystą bawełnianą szmatką ze spirytusem. Nie wolno używać do tego celu denaturatu, tylko spirytusu etylowego.

☛ Pomimo pozornej czystości szkła w miejscu mocowania zacisków, może być ono pokryte pozostałościami środków czyszczących używanych w zakładach szklarskich w procesie produkcji i obróbki. Przejawia się to powstawaniem smug podczas czyszczenia. Smugi te muszą być całkowicie usunięte, ponieważ mogą obniżać siłę tarcia utrzymującą szybę w zaciskach. Reklamacje z tego powodu nie będą uwzględnione.

☛ Wkładki należy wkładać do zacisków, starając się nie dotykać palcami lub zabrudzonymi narzędziami ich powierzchni stykających się ze szkłem. Zamontowane wkładki należy wyczyścić dołączoną do zestawu chusteczką lub szmatką ze spirytusem.

Montaż śrub zaciskowych

☛ Zacisków nie należy wciskać na szybę na siłę. Jeżeli luz w zacisku jest zbyt mały, trzeba rozszerzyć klamry śrubami zaciskowymi wkręcając je w specjalne otwory gwintowane znajdujące na tylnej stronie zacisku – patrz instrukcja montażu.

☛ Podczas dokręcania śrub, należy mocno docisnąć zacisk ręką, aby w czasie dokręcania na szkle zacisk nie podniósł się. Śruby mocujące w zaciskach należy dokręcać z wyczuciem i równomiernie dla wszystkich śrub – patrz instrukcja montażu. W przypadku zbyt mocnego dokręcenia śrub, należy je pozostawić i nie odkręcać ich.

☛ Nigdy nie wolno dokręcać śrub zaciskowych gdy drzwi wiszą już w prowadnicy!

☛ W przypadku potrzeby zdjęcia klamer oraz ponownego ich zamontowania, należy trzymać się ściśle powyższych zasad.

☛ Montaż jest oczywiście możliwy bez użycia klucza dynamometrycznego. Aby mieć pewność, że zacisk jest odpowiednio mocno zaciśnięty należy obserwować zachowanie się wkładek – gdy wkładki „wypływają” z zacisku, wtedy można mieć pewność, że zacisk jest właściwie zaciśnięty.

☛ Wszystkie informacje dotyczące montażu ujęte są w instrukcji montażu, można również skorzystać z filmu instruktażowego.

☛ W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt.


Zobacz również

Drzwi Przesuwne Rattanowe

W dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz staje się prawdziwą sztuką, która pozwala nam przekształcić nasze przestrzenie życiowe w oazy komfortu i

Systemy przesuwne LOFT w 4 kolorach

W ofercie naszego sklepu znajdziesz aż cztery kolory systemów przesuwnych Slid’Up 270. Wprowadź do swojego wnętrza drzwi przesuwne w stylu

Jaki materiał na drzwi przesuwne?

Wybór materiału na drzwi i podłogę to ważna decyzja, która zostanie z nami przez dłuższy czas. Nie ma znaczenia czy
slidup by mantion systemy drzwi przesuwnych

Mantion Polska Sp. z o.o.,
ul. Boruty 2A, 03-769 Warszawa,
NIP: 118-00-13-771,
Numer KRS: 0000022462,
kapitał zakładowy: 3 861 200 PLN.