FAQ

Najczęściej zadawane pytania z odpowiedziami.
Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami przez stronę kontaktową.

Czy w waszym sklepie można zamówć również drzwi?

Nie. Oferujemy wyłącznie systemy do drzwi przesuwnych bądź składanych i elementy uzupełniające jak np. uchwyty, zamki, maskownice, łagodne domykanie.
Nasi Klienci zamawiają skrzydła drzwiowe w marketach budowlanych, u stolarzy lub w hurtowniach płyt meblowych.
Dokładne wymiary drzwi znajdziesz w naszych instrukcjach dostępnych na stronie produktu, który oglądasz.

Jak najlepiej dobrać system do drzwi przesuwnych, oddzielających dwa pomieszczenia?

Zmierz swoje drzwi, zapisz ich szerokość i grubość, sprawdź też wysokość. Spróbuj na tej podstawie określić ich ciężar. Przyjmij, orientacyjnie, ciężar właściwy drewna/ płyty wiórowej 700 / 650 kG/m3, szkła 2700 kG/m3.
Zastanów się czy chcesz zamontować tor jezdny (prowadnicę) na ścianie czy do sufitu.
Następnie wybierz na stronie kategorię „Drzwi przesuwne” i korzystając z filtrów przefiltruj naszą ofertę. Przy prawidłowo ustawionych filtrach w wyniku otrzymasz kilka produktów spełniających Twoje oczekiwania.
Kliknij w produkt i zapoznaj się dokładnie z opisem, warunkami technicznymi i instrukcją montażu.
W razie wątpliwości śmiało dzwoń albo pisz do naszych doradców. Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Co oznaczają liczby w nazwach systemu, np Slid'Up 160?

Nazwa Slid’Up to fragment nazwy marki „Slid’Up by Mantion”. Następujące po niej cyfry oznaczają kolejną serię produktów i nie mają nic wspólnego z jakimikolwiek parametrami technicznymi systemu.

Czy mogę zamówić u was również montaż drzwi w moim domu?

Nasze systemy przygotowane są do samodzielnego montażu. Kupując system dostajesz szczegółową instrukcję, która krok po kroku pokazuje jak zamontować system. Do montażu potrzebne są wyłącznie podstawowe narzędzia jak miarka, wiertarka, poziomica, piłka do metalu, ołówek, śrubokręt. Jeśli nie czujesz się na siłach poproś o pomoc kogoś z rodziny lub osiedlową „złotą rączkę”.

O ile cm drzwi przejściowe muszą być szersze od otworu w ścianie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi. Nie każdy oczekuje tego samego od drzwi przesuwnych. My twierdzimy, że drzwi powinny zachodzić min. 3 do 5 cm na boczną ścianę otworu po to, aby mieć miejsce na zamontowanie uchwytu i dostatecznie dobrze zasłonić otwór drzwiowy.

Zwróć jednak uwagę, że gdy patrzysz na drzwi pod kątem prostym, to aby przesłonić otwór wystarcza już zakładka np. 1 cm, ale gdy kąt pod którym patrzysz na drzwi będzie się zmniejszał, stwierdzisz, że zakładka musi być większa. Przyczyną jest szczelina między płaszczyzną drzwi i ścianą, której nie da się wyeliminować.
Najlepiej przeprowadź, przy pomocy drugiej osoby, eksperyment i przy użyciu dowolnej przesłony (np. sztywnej kartki papieru lub kartonu), trzymanej w takiej odległości od ściany jak szczelina, wybierz pasującą Ci wielkość zakładki.
Wielkość szczeliny wyliczysz znając grubość drzwi i korzystając z rysunków systemu umieszczonych w opisach produktu.

Który system do szaf będzie lepszy, z drzwiami wiszącymi czy jeżdżącymi po szynie dolnej?

Różnice między systemami z drzwiami wiszącymi (prowadzenie górne) i z przesuwanymi po torze dolnym (prowadzenie dolne) są następujące:

  • Drzwi z prowadzeniem dolnym mogą być cięższe – max. do 70 kG wobec 40 kG drzwi z prowadzeniem górnym (ciężar dotyczy zawsze 1 skrzydła drzwi, nie wszystkich)
  • Drzwi szaf z prowadzeniem dolnym i wypełnieniem płytą wiórową mają ograniczoną max. wysokość, wynikającą min. z wielkości dostępnych na rynku płyt wiórowych. Wymagają one również usztywnienia za pomocą profili bocznych (rączek) bądź specjalnych okuć wyrównujących przed wypaczaniem się pod własnym ciężarem.
  • Drzwi szaf z prowadzeniem górnym idealnie nadają się do zabudów garderób ponieważ na podłodze nie ma żadnych przeszkód w postaci prowadnic.

Nigdzie na stronie nie znalazłem oferty na podwójne drzwi przesuwne - dwa skrzydła przesuwane na jednej prowadnicy.

Takie drzwi podwójne to nic innego jak dwa skrzydła drzwiowe zawieszone na jednej prowadnicy. Nasze zestawy do drzwi przesuwnych zawierają prowadnicę i okucia na jedno skrzydło drzwi. Aby uzyskać zestaw z dwoma skrzydłami drzwi należy dokupić okucia do dodatkowych drzwi. Oczywiście należy wybrać system z odpowiednio długą prowadnicą.

Innym sposobem na zbudowanie podwójnych drzwi przesuwnych jest zakupieniem dwóch systemów na jedno skrzydło i zamocowanie prowadnic w jednej linii. Proszę zauważyć, że drzwi podwójne otwierane są: jedno skrzydło w lewo, drugie w prawo, w związku z czym wózki nigdy nie będą przejeżdżały przez miejsce łączenia dwóch prowadnic.

Dlaczego nie oferujecie torów jezdnych dłuższych niż 300 cm?

Nie oferujemy takich prowadnic z powodu wysokich kosztów transportu paczek o długości powyżej 300 cm. Kurierzy podejmują tylko przesyłki o długości do 300 cm, a powyżej trzeba zamówić transport specjalny z odpowiednio długimi przestrzeniami ładunkowymi.
Dla systemów Slid’Up 110,  Slid’Up 120, Slid’Up 130, Slid’Up 160, Slid’Up 170, Slid’Up 180 i Slid’Up 190 mamy prowadnice o długości do 600 cm. Na życzenie możemy zaoferować dostawę z odbiorem własnym.
Tory jezdne pozostałych systemów mają tylko takie długości jak w ofertach na stronie sklepu.

Jak długo trzeba czekać na dostawę zamówionych produktów?

Wszystkie oferowane produkty mamy na stanie magazynowym i wysyłamy je w ciągu 24 godzin od złożenia zamówienia. Gdy zamówienie jest złożone (i opłacone) do godz. 12:00 w ciągu dnia, wysyłamy je jeszcze tego samego dnia. 98% przesyłek dociera do odbiorcy następnego dnia roboczego po wysyłce, zdarza się, głównie przy długich przesyłkach – powyżej 200 cm, że transport zabiera kurierowi 2 dni.

Czy produkty nie ulegają uszkodzeniom podczas transportu?

Mamy ponad 25-letnie doświadczenie w wysyłkach naszych produktów. Największym wyzwaniem są elementy długie. Dysponujemy produktami opakowaniowymi specjalnie zaprojektowanymi pod takie paczki. Bardzo starannie i ściśle pakujemy wszystkie nasze produkty, stosując wypełnienia transportowe,  i niezwykle rzadko zdarzają się przypadki ich uszkodzenia w transporcie. Zawsze są to przypadki mające znamiona wypadku, nigdy z winy opakowania.

Obliczyłem, że do moich drzwi będę potrzebował prowadnicę o długości 190 cm, a takiej długości nie mogę znaleźć w sprzedawanych zestawach

To prawda. Oferujemy prowadnice tylko o długościach takich jak w opisach produktów. W takim wypadku należy wybrać prowadnicę dłuższą i przyciąć ją do wymaganej długości.

Czy na dole drzwi przesuwnych też powinna być prowadnica, która umożliwi przesuwanie drzwi w linii? Nie widzę takiej prowadnicy w zestawach?

Oczywiście system do drzwi przesuwnych musi mieć prowadzenie dolne aby drzwi nie mogły odchylać się w kierunku prostopadłym do linii, po której mają się przesuwać. Przy niedużych szerokościach drzwi wystarcza w zupełności prowadzenie punktowe realizowane w naszym przypadku przez tzw. prowadnik dolny. Prowadnik ten mocowany jest do podłogi i może obejmować drzwi od spodu albo, przy grubych drzwiach, wchodzi w rowek wyfrezowany w dolnej krawędzi skrzydła drzwiowego.
Proszę spojrzeć na rysunki umieszczone w opisie produktu Prowadnik uniwersalny.

Co to jest prowadzenie dolne i prowadzenie górne w szafach?

Gdy cały ciężar drzwi przenoszony jest przez dolny tor jezdny (nazywany również szyną lub prowadnicą) mówimy o systemie z prowadzeniem dolnym. Drzwi jeżdżą po szynie dolnej, a szyna górna pilnuje wyłącznie prostoliniowego ruchu tych drzwi i nie przenosi żadnych obciążeń.
Natomiast w sytuacji gdy drzwi wiszą na górnej szynie, a na dole drzwi jest wyłącznie prowadzenie odpowiedzialne za prostoliniowy ruch drzwi, mamy do czynienia z systemem z prowadzeniem górnym.

Czy w Waszej siedzibie można kupić systemy oferowane na stronie sklepu internetowego?

Tak, nasz adres: Mantion Polska Sp. z o. o., ul. Boruty 2A, 03-769 Warszawa w godzinach 8:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku. Można płacić kartą.

Czy warto stosować w systemach przesuwnych ciche domykanie?

Oczywiście tak! Niezależnie czy są to systemy przesuwne w szafach czy w drzwiach przejściowych, urządzenia spowalniające ruch drzwi w ostatniej fazie ruchu przed osiągnięciem pozycji spoczynkowej są rozwiązaniem nie tylko podnoszącym komfort użytkowania, ale również wpływającym na trwałość całego systemu. Dzięki spowalniaczom (my nazywamy te urządzenia domykaczami) drzwi nie uderzają o boki szafy czy stopery umieszczone w prowadnicy. Każde takie uderzenie powoduje hałas oraz przenosi duże obciążenia dynamiczne na wszystkie elementy systemu przesuwnego. Prowadzić to może do podbijania drzwi, a także do luzowania połączeń systemu z elementami konstrukcyjnymi szafy, ściany bądź sufitu.
Zastosowanie domykaczy znacząco ogranicza te niepożądane efekty.

Poszukuję systemu do zastosowania na zewnątrz pomieszczeń. Który z Waszych systemów nadaje się do zastosowania na zewnątrz?

Systemy do zastosowań zewnętrznych muszą być odporne na korozję oraz na niskie temperatury. Prowadnice, wózki i pozostałe elementy muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium bądź tworzyw nie tracących swej wytrzymałości w niskich temperaturach.
W naszym programie produkcji mamy systemy do drzwi przesuwnych, składanych wieloskrzydłowych, do stosowania w każdych warunkach, w tym środowisku morskim, chemicznym czy w przemyśle spożywczym. Aby dobrać taki system potrzebne są szczegółowe uzgodnienia i oferujemy je po zapoznaniu się z wymaganiami Zamawiającego.

Zapraszamy do składania zapytań poprzez stronę Kontakt

slidup by mantion systemy drzwi przesuwnych

Mantion Polska Sp. z o.o.,
ul. Boruty 2A, 03-769 Warszawa,
NIP: 118-00-13-771,
Numer KRS: 0000022462,
kapitał zakładowy: 3 861 200 PLN.